Zarówno nadmierne rogowacenie, jak i pękanie pięt jest ściśle związane z suchością skóry. Twarda skóra traci swoją naturalną elastyczność i sprężystość przez co na jej powierzchni pojawiają się pęknięcia. Jeżeli na wczesnym etapie nie zostaną podjęte żadne działania poprawiające kondycję skóry, pęknięcia ulegną pogłębieniu, a po jakimś czasie mogą one dojść aż do skóry właściwej - tworząc bolesne i krwawiące rozpadliny. Głębokie rozpadliny mogą ulegać nadkażeniom i powodować powstawanie stanów zapalnych. Popękane pięty nie są wyłącznie problem estetycznym, ale również zdrowotnym.

DO NAJWAŻNIEJSZYCH PRZYCZYN POPĘKANYCH PIĘT MOŻEMY ZALICZYĆ :

- Nieprawidłową pielęgnację (nadmierne ścieranie skóry pięt)

- Niestosowanie preparatów nawilżających

- Czynniki genetyczne

- Zaburzenia hormonalne

- Choroby układu krwionośnego i zaburzenia metaboliczne ( m.in. cukrzyca i miażdżyca)

- Dietę ubogą w wodę i witaminy

- Nadwagę i otyłość

- Żle dobrane obuwie i niskiej jakości skarpety zaburzoną biomechanikę chodu (mocne lądowanie na pięcie tzw. krok defiladowy)

PROCEDURA ZABIEGOWA

KROK 1 - PRZYGOTOWANIE

Spryskiwanie preparatem Septi Starter całej powierzchni stopy w celu oczyszczenia, odświeżenia i zdezynfekowania skóry pacjenta.

KROK 2 - OPATRUNEK ZMIĘKCZAJĄCY

W celu rozmiękczenia twardych hiperkeratoz wykonuje się opatrunek z preparatem o działaniu zmiękczającym z wykorzystaniem:

- Piana Anti Callus Master

- Podkład podgipsowy syntetyczny (szerokość 15cm)

- Folia strech ( szerokość 10cm)

Opatrunek pozostawiamy na piętach 3-10min w zależności od stopnia występujących zrogowaceń.

( Czy wiesz że .... Podkład podgipsowy nasączony pianą Anti Callus Master idealnie przylega do skóry pacjenta. Dzięki użyciu tej techniki mamy 

pewność, że produkt świetnie przylega do skóry, nie ścieka ze stopy całkowicie oddając swoje właściwości w miejsce gdzie powstało hiperkeratoza! 

Pamiętajmy o optymalizacji czasu pracy w gabinecie i efektywnym wykorzystywaniu wszystkich możliwości produktu!)

KROK 3 - PRACA SKALPELEM I DŁUTEM 

USUNIĘCIE  HIPERKERATOZ w bezpieczny sposób tzn. tak, żeby pozostawić około 1-2mm warstwy rogowej naskórka. Pamiętajmy że nie powinno się 

usunąć całkowicie warstwy rogowej naskórka, ponieważ stanowi ona naturalną barierę ochronną skóry. Zrogowacenia usuwamy w sposób stopniowy 

badając palpacyjnie pozostałą grubość naskórka.

W przypadku pęknięć i rozpadlin praca skalpelem lub dłutem powinna odbywać się równolegle do nich, dzięki temu unikniemy ich poszerzenia.

Najczęściej używanymi narzędziami przy wykonywaniu tej części zabiegu są ostrza chirurgiczne w rozmiarze 10 lub 20 oraz dłuta podologiczne w rozmiarze 10,8,5 i 2.